CHEVY THUNDER ROCKS CRANDON RACEWAY

Jun. 22, 1997 By Pete Biro

Crandon, Wisconsin, June 22, 1997--Crandon's own, Jack Flannery, continued his winning ways when he took his Chevy Thunder / Goodyear truck to the winners circle in class 4 races on Saturday and Sunday, as well as the Potawatomi Bingo Northern Lights Casino Governor’s Cup race on Sunday, at the Chevrolet Brush Run Race, the third event on the SODA World Series of Off-Road Racing eight race schedule.

Saturday's racing excitement produced winners in twelve different classes - Stanley Wood from Marinette, WI in class 6; Michael Oberg from Eagle River, WI in class 8s; Glen Mathews from Rhinelander, WI in class 12; Johnny Greaves from De Pere, WI in classes 5-1600 and 7s; Jason Crowder from Tallahassee, FL in class 2-1600; Evan Evans from Riverside, CA in class 13; Jeff St.Peter from Port Washington, WI in class 9; Jack Flannery from Wisconsin Dells, WI in class 4; Crystal Kozloski from Green Bay, WI in Women’s Limited Buggy class; Tina Crowder from Tallahassee, FL in Women’s Unlimited Buggy class and Brendan Gaughan from Las Vegas, NV in class 8.

On Sunday,drivers in eight different classes and three Challenge races competed for top honors bringing the crowd of nearly 22,000 spectators to their feet cheering for their champions.

Valerie Rehn from Appleton, WI (Ford/Goodyear) won Women’s Heavy Metal class; Kevin Beaty from Winnebago, IL - SODA Lites class; Jack Flannery from Wisconsin Dells, WI (Chevrolet/Goodyear) - class 4; Brendan Gaughan from Las Vegas, NV (Chevrolet/Goodyear) - class 8; Johnny Greaves from De Pere, WI (Toyota/BFGoodrich) - class 7s; Jason Crowder from Tallahassee, FL - class 1-1600; Pat Dean from Las Vegas, NV - class 1 and John Huven from Appleton, WI - class 11.

The Challenge races winners were Phil Doyle from Davis, IL in Limited Buggy Challenge; Pat Dean from Las Vegas, NV in Unlimited Buggy Challenge and Jack Flannery from Wisconsin Dells, WI in the Potawatomi Bingo Northern Lights Casino Governor’s Cup race.

The points leaders, after six rounds, in the ESPN2 televised Exxon SUPERFLO Pro Points Championship are Jack Flannery in class 4, Johnny Greaves in class 7s and Brendan Gaughan in class 8. Tentative ESPN2 air dates for this event are July 1, 17 (two air times) and 18.

Next stop on the SODA (Short-Course Off-Road Drivers Association) Series is the Chevrolet Off Road Nationals race in Lake Geneva, Wisconsin on July 12 and 13.

The Official ProductSponsors of the 1997 SODA Series are Chevrolet, BFGoodrich, American Racing Custom Wheels and DynoMax. The Associate Sponsors are Goodyear, Rancho Suspension, KC HiLites, Trail Master Suspension and K & N.


Soda on the Web

http://www.sodaracing.com


 

SODA SERIES / RACE # 3 / CHEVROLET BRUSH RUN / Crandon, Wisconsin

Saturday, June 21, 1997

Classes 6

1. Stanley Wood, Marinette, WI, Chevrolet/BFGoodrich

2. Gerald Callaway, Menasha, WI, Grand Prix

3. Bill Groboski, Oshkosh, WI, Chevy Nova/BFGoodrich

Class 8s

1. Michael Oberg, Eagle River, WI, Ford/BFGoodrich

2. Cory Friday, Berlin, WI, Ford/BFGoodrich

3. Randy Zimonick, Green Bay, WI, Ford/BFGoodrich

Class 12

1. Glen Mathews, Rhinelander, WI, Phazer/BFGoodrich

2. Gary Behrens, La Crosse, WI, Terminator/BFGoodrich

3. Tim Christensen, Gillette, WI, Mirage

Class 5-1600

1. Johnny Greaves, De Pere, WI, VW/BFGoodrich

2. Tim Christensen, Gillette, WI, VW Conver./Goodyear

3. John Mason, Plymouth, WI, Baja Bug

Class 2-1600

1. Jason Crowder, Tallahassee, FL, T.A.D./Goodyear

2. Michael Notary, Melbourne, FL, Hesco/Goodyear

3. Michael Seefeldt, Sussex, WI, Hesco/BFGoodrich

Class 13 (TV)

1. Evan Evans, Riverside, CA, Chevrolet/Goodyear

2. Brian Collins, Las Vegas, NV, Chevrolet/BFGoodrich

3. Joe Zilisch, Wausau, WI, Chevrolet/BFGoodrich

Class 7s (TV)

1. Johnny Greaves, De Pere, WI, Toyota/BFGoodrich

2. Jeff Kincaid, Argonne, WI, Toyota/BFGoodrich

3. Jimmie Crowder, Tallahasse, FL, Ford/Goodyear

Class 9 (TV)

1. Jeff St.Peter, Port Washington, WI, St.Peter SC-2/Goodyear

2. Scott Schwalbe, Rhinelander, WI, Taylor/BFGoodrich

3. Joe Wuttke III, Neshanic Station, NJ, Chenowth/BFGoodrich

Class 4 (TV)

1. Jack Flannery, Wisconsin Dells, WI, Chevrolet/Goodyear

2. Walker Evans, Riverside, CA, Chevrolet/Goodyear

3. Curt LeDuc, Cherry Valley, CA, Ford/BFGoodrich

Women’s Limited Buggy Class

1. Crystal Kozloski, Green Bay, WI, BFGoodrich

2. Karen Christensen, Suring, WI, Attig/Goodyear

3. Sarah Tate, Hortonville, WI, Gilson

Women’s Unlimited Buggy Class

1. Tina Crowder, Tallahassee, FL, T.A.D/Goodyear

2. Paula St.Peter, Port Washington, WI, Jimco/Goodyear

3. Tracy Crump, Garden City, MI, Mirage/Goodyear

Class 8 (TV)

1. Brendan Gaughan, Las Vegas, NV, Chevrolet/Goodyear

2. Scott Taylor, Belvidere, IL, Ford/BFGoodrich

3. Jimmie Johnson, El Cajon, CA, Chevrolet/BFGoodrich

 

 

 

page 2 of 2 race results - final as of 6/22/97

SODA SERIES / RACE # 3 / CHEVROLET BRUSH RUN / Crandon, Wisconsin

Sunday, June 22, 1997

Women’s Heavy Metal class

1. Valerie Rehn, Appleton, WI, Ford/Goodyear

2. Sherri Parsons, Antigo, WI, Chevrolet/Goodyear

3. Katie Smet, De Pere, WI, Chevrolet/Goodyear

SODA Lites class

1. Kevin Beaty, Winnebago, IL, Briggs Built/BFGoodrich

2. Phil Doyle, Davis, IL, Briggs Built/BFGoodrich

3. Curt Parsons, Antigo, WI, Geo Metro/Goodyear

Class 4 (TV)

1. Jack Flannery, Wisconsin Dells, WI, Chevrolet/Goodyear

2. Kevin Probst, New Lenox, Chevrolet/Goodyear

3. Curt LeDuc, Cherry Valley, CA, Ford/BFGoodrich

Class 8 (TV)

1. Brendan Gaughan, Las Vegas, NV, Chevrolet/Goodyear

2. Greg George, Lake Elsinore, CA, Ford/BFGoodrich

3. Scott Taylor, Belvidere, IL, Ford/BFGoodrich

Class 7s (TV)

1. Johnny Greaves, De Pere, WI, Toyota/BFGoodrich

2. Jimmie Crowder, Tallahassee, FL, Ford/Goodyear

3. Jeff Kincaid, Argonne, WI, Toyota/BFGoodrich

Class 1-1600 (TV)

1. Jason Crowder, Tallahassee, FL, T.A.D./Goodyear

2. Larry Manske, West Allis, WI, Attig Terminator/BFGoodrich

3. Michael Notary, Melbourne, FL, Hesco/Goodyear

Class 1

1. Pat Dean, Las Vegas, NV

2. Jeff St.Peter, Port Washington, WI, Jimco/Goodyear

3. Brian Collins, Las Vegas, NV, Chenowth/BFGoodrich

Class 11

1. John Huven, Appleton, WI, Huven/BFGoodrich

2. Tim Christensen, Gillett, WI, Mirage

3. Glen Mathews, Rhinelander, WI, Phazer/BFGoodrich

Limited Buggy Challenge

1. Phil Doyle, Davis, IL, Briggs Built/BFGoodrich

2. Mark Krueger, Green Bay, WI, Taylor

3. Michael Notary, Melbourne, FL, Hesco/Goodyear

Unlimited Buggy Challenge

1. Pat Dean, Las Vegas, NV

2. Bill LeFeuvre, Limehouse, Ontario, Canada, Mirage

3. Todd Wallace, Bark River, MI, BFGoodrich

Potawatomi Bingo Northern Lights Casino Governor’s Cup

1. Jack Flannery, Wisconsin Dells, WI, Chevrolet/Goodyear

2. Jimmie Johnson, El Cajon, CA, Chevrolet/BFGoodrich

3. Curt LeDuc, Cherry Valley, CA, Ford/BFGoodrich

 

 

 

Olga Vernon * Off Road Entertainment * 330/666-9353 * 330/668-1119 fax

e-mail: ORE2OlgaV@AOL.com


 

**UNOFFICIAL**

1997 EXXON SUPERFLO PRO POINTS SERIES (classes 4, 7s and 8) - POINT STANDINGS

Car # Lk.Gn. Antigo Crandon Lk.Gn. Bk.Riv. Luxem. Crandon Oshkosh Total

CLASS 4

1. Jack Flannery 435 9 20 20 16 20 20 105

2. Rob MacCachren 421 6 11 12 20 12 12 73

3. Curt LeDuc 443 11 16 9 8 14 14 72

4. Walker Evans 420 12 12 11 14 16 6 71

5. Jamey Flannery 436 20 10 14 12 5 8 69

6. Scott Douglas 400 16 14 16 11 4 7 68

7. Peter Kowatsch 430 14 6 8 10 10 10 58

8. Gerald Foster 405 8 8 10 9 11 11 57

9. Jeff Holtger 444 5 7 7 7 9 9 44

10. Kevin Probst 499 7 cr. 6 6 6 16 41

11. Scott Smith 401 10 9 - - 7 5 31

12. Linda Lou Schlamb 403 - - - - 8 - 8

CLASS 8

1. Brendan Gaughan 820 cr. 16 14 20 20 20 90

2. Jimmie Johnson 888 20 20 20 7 14 6 87

3. Scott Taylor 800 16 9 16 12 16 14 83

4. Greg George 833 12 11 11 11 12 16 73

5. Dan Vanden Heuvel 877 14 12 12 14 7 8 67

6. Bruce Shilts 848 11 14 9 8 11 9 62

7. Robert Flannagan 869 10 8 10 9 8 10 55

8. Jed Flannery 815 9 10 7 16 9 2 53

9. Jim Hanson 811 - 6 8 5 6 4 29

10. Joe Zilisch 834 - 5 - 10 - 1 16

10. Kurt Schuch 850 cr. 7 - 6 - 3 16

12. Jerry Bundy 828 - - - - 10 5 15

13. Evan Evans 821 - - - - - 12 12

14. Todd Wittman 857 - - - - - 11 11

15. Lonnie Andrews 895 cr. cr. 6 cr. 4 dq. 10

16. George Schultz 899 - - - - - 7 7

17. Andy Wald 806 - - - - 5 - 5

18. Dwayne Walkowski 819 - - - - - 1 1

CLASS 7s

1. John Greaves 737 20 20 20 16 20 20 116

2. Jeff Kincaid 707 14 16 8 20 16 14 88

3. Mark Eberhardt 759 10 14 12 8 6 12 62

4. Lee O’Donnell 709 12 11 9 9 7 11 59

5. Jimmie Crowder 747 6 3 4 12 14 16 55

6. Todd Attig 733 16 5 14 5 5 5 50

7. Tom Hockers 705 11 7 7 11 3 7 46

8. Al Walentowski 712 8 2 10 10 4 10 44

9. Bill Bowles 702 3 12 11 3 11 3 43

10. Jim Moskalik 744 7 9 5 1 10 9 41

11. Art Schmitt 727 1 4 16 14 2 2 39

12. Randy Eller 704 9 10 1 1 12 4 37

13. Jeff Bechinski 769 5 6 6 7 1 1 26

14. Donnie Roberts 767 4 8 1 2 1 8 24

15. Larry Bayer 738 cr. cr. 1 6 9 6 22

16. Tom Hoppock 766 1 cr. 2 1 8 1 13

17. Gary Greenwood 701 - - 3 4 - - 7

18. Paul Morris 734 2 1 - - 1 1 5

 

cr. = race credit based on the rules (see reverse side)

 

1997 exxon superflo pro points series (classes 4, 7s and 8) - point standings - page 2

 

 

1997 Exxon SUPERFLO Pro Points Series Payout

 

Finish. Pos. Classes 4 & 8 Class 7s

 

1. $ 6,000 $ 4,000

2. 4,000 3,350

3. 3,300 2,800

4. 2,900 2,400

5. 2,700 2,300

6. 2,600 2,200

7. 2,550 2,100

8. 2,500 2,000

9. 2,450 1,900

10. 2,350 1,800

11. 2,250 1,700

12. 2,150 1,600

13. 2,050 1,500

14. 2,000 1,450

15. 1,950 1,400

 

QUALIFYING FOR END OF THE YEAR AWARDS - Classes 4, 7s and 8 must compete in all 16 races in 1997. They must take the green flag in the Saturday race. To receive race credit, they must have paid their entry and registration fee and have gone through tech. If for any mechanical reason they can not compete in their race they must complete a race credit form (both Saturday and Sunday-if applicable) stating that they have met pre-tech requirements and are unable to compete in their event. They will receive credit for participation, but no points and will remain eligible for end of the year awards. Classes 4, 7s and 8 must meet these requirements for the Sunday event as well to receive race credit and to remain eligible for year-end awards.

No refunds or scratches allowed to qualify for end of the year awards.

If there are less than 15 drivers that qualify (based on above rules) for year-end payout, all remaining "unqualified" positions money will be distributed among "qualified" winners in each class.

Prizes will be awarded at the year end SODA banquet. The total pool is $116,000.

Off-Road.com Newsletter
Join our Weekly Newsletter to get the latest off-road news, reviews, events, and alerts!